• 2016 RACE RESULTS

    Round 1 – Saturday 26th March 2016 – Silverstone GP

    Class A1

                                          James MacIntrye-Ure

    Class A2

                                                 Colin Whitmore

    Class B

                                                     Oliver Taylor

    Class C

                                                      Paul Travers

    Class CC

                                                      Russell Dack

    Class D

                                                       James Ford

    Invitation

                                                          Mike Cutt

    Driver of the day

                                                      Oliver Taylor

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 2 – Round 1 – Saturday 26th March 2016 – Silverstone GP

    Class A1

    Daniel Wylie

    Class A2

    Colin Whitmore

    Class B

    Oliver Taylor

    Class C

    Paul Travers

    Class CC

    Kevin Denwood

    Class D

    James Ford

    Invitation

    Tom Hibbert

    Driver of the day

    Daniel Wylie

     
     

     

    Round 3 – Saturday 9th April 2016 – Rockingham

    Class A1

                                                       James Card

    Class A2

     

    Class B

                                                     Oliver Taylor

    Class C

                                                      Peter Miller

    Class CC

                                                      Russell Dack

    Class D

                                                       James Ford

    Invitation

                                                      Alana Taylor

    Driver of the day

                                                      James Card

     

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 4 – Sunday 10th April 2016 – Rockingham          

    Class A1

    James Macintyre

    Class A2

     

    Class B

    Oliver Taylor

    Class C

    Peter Miller

    Class CC

    Russell Dack

    Class D

    James Ford

    Invitation

                                                     Alana Taylor

    Driver of the day

    Robert Davidson

     

    View  Grid & classification sheet

     

     

    Round 5 – Monday 2nd May 2016 – Castle Combe Motors TV

    Class A1

                                                       James Cannon

    Class A2

     

    Class B

                                                     Oliver Taylor

    Class C

                                                      Paul Travers

    Class CC

                                                      Russell Dack

    Class D

                                                       James Ford

    Invitation

                                                      

    Driver of the day

                                                      James Cannon

     

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 6 – Monday 2nd May 2016 – Castle Combe Motors TV 

    Class A1

    James Macintyre

    Class A2

     

    Class B

    Oliver Taylor

    Class C

    Paul Traver

    Class CC

    Kevin Denwood

     

    Class D

    Max Walton

    Invitation

                                                    

    Driver of the day

    Max Walton

     

    View  Grid & classification sheet

     

     

     

    Round 7 – Saturday 11th June 2016 – Thruxton

    Class A1

                                                       James MacIntyre-Ure

    Class A2

                                                       Richard Marsh

    Class B

                                                     Oliver Taylor

    Class C

                                                      Brian Anderson

    Class CC

                                                      Russell Dack

    Class D

                                                       Max Walton

    Invitation

                                                      Mike Hibbert

    Driver of the day

                                                      James MacIntyre-Ure

     

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 8 – Sunday 12th June 2016 - Thruxton 

    Class A1

                                                       James Macintyre-Ure 

    Class A2

                                                                 Richard Marsh

    Class B

    Oliver Taylor

    Class C

    Brian Anderson

    Class CC

    Russell Dack

    Class D

    Max Walton

    Invitation

                                                                    Mike Hibbert

    Driver of the day

    Russell Dack

     

    View  Grid & classification sheet

    Round 9 – Saturday 23rd July 2016 – Donington Park National

    Class A1

                                                                     James Card

    Class A2

                                                                Colin Whitmore

    Class B

                                                                   Oliver Taylor

    Class C

                                                                Brian Anderson

    Class CC

                                                                  Kevin Denwood

    Class D

                                                                Guiseppe Callari

    Invitation

                                                                   Vuk Stojatovic

    Driver of the day

                                                                  Kevin Denwood

     

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 10 – Sunday 24th July 2016 - Donington Park National

    Class A1

                                                       James Macintyre-Ure 

    Class A2

                                                                Colin Whitmore

    Class B

    Oliver Taylor

    Class C

    Alan Thompson

    Class CC

    Russell Dack

    Class D

    James Ford

    Invitation

                                                                  Vuk Stojatovic

    Driver of the day

    Roger Lavender

     

    View  Grid & classification sheet

    Round 11 – Saturday 13th August 2016 – Brands Hatch

    Class A1

                                                           James MacIntyre-Ure

     

                                                          

    Class B

                                                                      Oliver Taylor

    Class C

                                                                       Paul Travers

    Class CC

                                                                       Russell Dack

    Class D

                                                                        Max Walton

    Invitation

                                                                 

    Driver of the day

                                                                        James Ford

     

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 12 – Saturday 13th August 2016 - Brands Hatch

    Class A1

                                                                           James Card 

    Class A2

                                                              

    Class B

    Oliver Taylor

    Class C

    Brian Anderson

    Class CC

    Russell Dack

    Class D

    Max Walton

    Invitation

                                                                 

    Driver of the day

    Brian Anderson

     

    View  Grid & classification sheet

    Round 13 – Saturday 10th September 2016 – Snetterton 300

    Class A1

                                                           James MacIntyre-Ure

    Class A2

                                                                  Colin Whitmore

    Class B

                                                                    John Bradburn

    Class C

                                                                       Paul Travers

    Class CC

                                                                       Russell Dack

    Class D

                                                                        Max Walton

    Invitation

                                                                       Lee Spencer

    Driver of the day

                                                                      John Bradburn

     

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 14 – Sunday 11th September 2016 - Snetterton 300

    Class A1

                                                                James MacIntyre-Ure

    Class A2

                                                                       Colin Whitmore

    Class B

    Robert Davidson

    Class C

    Paul Travers

    Class CC

    Russell Dack

    Class D

    Max Walton

    Invitation

                                                                             Lee Spencer

    Driver of the day

    Chris Cheverall

     

    View  Grid & classification sheet

    Round 15 – Saturday 8th October 2016 – Silverstone International 

    Class A1

                                                           James MacIntyre-Ure

    Class A2

                                                                  Colin Whitmore

    Class B

                                                                 Darren Morgan-Owen

    Class C

                                                                    Gareth Montgomery

    Class CC

                                                                               Russell Dack

    Class D

                                                                               Max Walton

    Invitation

                                                                              Peter Smith

    Driver of the day

                                                                       Darren Morgan-Owen

     

    View QualifyingGrid & classification sheet

     

       Round 16 – Sunday 9th October 2016 -  Silverstone International 

    Class A1

                                                                James MacIntyre-Ure

    Class A2

                                                                       Colin Whitmore

    Class B

    John Bradburn

    Class C

    Robert Alman

    Class CC

    Stephane Jansem

    Class D

    Max Walton

    Invitation

                                                                             

    Driver of the day

    Stephan Janem

     

    View  Grid & classification sheet